Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2019

09.02.2018

Státní veterinární správa dne 20.11.2017, vydala novou metodiku pro kontrolu zdraví a nařízené vakcinace pro rok 2019 pod Č. j.: 57329/2018- MZE - 17212. Pro nás včelaře, takové malé desatero, jak správně máme postupovat při ošetřování včelstev. Tuto metodiku najdete ke stažení, jak na stránkách naší organizace tak na stránkách SVS. Jedná se o zásadní koncepční dokumet, pro státní veterinární dozor, kde se každoročně stanovuje rozsah povinných preventivních a diagnostických úkonů. Tato metodika má předcházet vzniku a šíření nákaz a nemocí ze zvířete na člověka. Metodika v roce 2018 včelařům přinesla změnu pravidel týkající se nákazy včel varroázy. Nově se bude povinné předjarní ošetření včelstev provádět pouze na stanovištích se zjištěnou intenzitou nákazy v průměru nad tři roztoče na jedno včelstvo. Povinnost provádět letní ošetření zůstane zachována pouze pro kočující včelstva. Podzimní preventivní ošetření bude u všech včelstev na všech stanovištích povinné, jak tomu bylo doposud. Teď si probereme blíže metodiku platnou pro letošní rok 2018 a na co si dát pozor.

V článku 1 stanovuje Ministerstvo zemědělství  tyto termíny, které je si nutno hlídat:

a) zdravotní zkoušky musí být provedeny do jednoho roku od předchozího provedení v roce 2018 a výsledek zkoušek, vyšetření a úkonů musí být předložen do jednoho měsíce od provedení místně příslušné krajské veterinární správě, 

b) v případě, že provedení zdravotních zkoušek nebylo v roce 2018 požadováno, je termín pro předložení výsledků zkoušek, vyšetření a úkonů do 31. října 2018.  

Metodiku dělíme na úkony:

  1.  Povinné hrazené ze státního rozpočtu
  2.  Povinné hrazené chovatelem

Úkony povinné hrazené ze státního rozpočtu

EpM120 MOR VČELÍHO PLODU - VyLa (BV) - monitoring Vyšetření směsných vzorků měli v rizikových oblastech (po 5 letech od zrušení ohniska nebo ohnisek ve vymezeném ochranném pásmu). Vyšetřování se provádí mimo současná ochranná pásma v oblasti, která byla před pěti lety ohniskem nebo ochranným pásmem - to znamená zrušená v roce 2013 a pokud se v následujících letech nevyšetřovalo. Vyšetřuje se směsný vzorek měli odebraný k tomuto účelu ze stanoviště včelstev (1 vzorek maximálně od 25 včelstev).

EpM200 HNILOBA VČELÍHO PLODU - VyPr - klinické vyšetření Všechna včelstva v ochranných pásmech kolem ohniska hniloby včelího plodu. Vyšetření se provádí 1x v průběhu 12-ti měsíců po likvidaci nemocných včelstev. EpM210 HNILOBA VČELÍHO PLODU - VyLa (BV) Bakteriologické vyšetření plástů v indikovaných případech na základě klinického posouzení. KVS SVS určí rozsah vyšetření.

EpM130 MOR VČELÍHO PLODU - VyLa (BV) Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli (1 vzorek maximálně od 25 včelstev) 1x ročně na stanovišti, v případě, že se jedná o chovy včelích matek evidované v seznamu chovů vedeném uznaným chovatelským sdružením dle zákona č. 154/2000 Sb.

EpM300 VARROÁZA - VyLa (PV) Směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na stanovišti po podzimním preventivním ošetření v předcházejícím roce. Vzorky se odebírají nejdříve 30 dní po posledním vložení ometených a čistých podložek na dna úlů po provedeném podzimním ošetření a musí být odevzdány k vyšetření do 15. 2. 2019.


Úkony povinné hrazené chovatelem

ExM110 MOR VČELÍHO PLODU - VyLa (BV) Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli (1 vzorek maximálně od 25 včelstev) od všech včelstev na stanovišti. Vyšetření nesmí být starší 12 měsíců (rozhodné je datum odběru vzorku) a provádí se: 

a) před přemístěním včel nebo včelstev mimo katastrální území tvořící obec, 

b) v případě kočovných včelstev na stanovišti, na kterém jsou včelstva zazimována. 

ExM310 VARROÁZA - O (předjarní preventivní ošetření) Na základě vyhodnocení intenzity varroázy na jednotlivých stanovištích se při nálezu vyšším než 3 roztoči v průměru na jedno včelstvo provede preventivní ošetření u všech včelstev. Použijí se registrované léčivé přípravky v souladu s příbalovou informací. Předjarní ošetření musí být provedeno s ohledem na klimatické podmínky a jarní rozvoj včel co nejdříve a ukončeno musí být do 15. 4. 2019.

ExM330 VARROÁZA - O (letní preventivní ošetření - kočující včelstva) Preventivní ošetření všech včelstev kočujících včelstev se provede po 1. 6. 2019, nejpozději do 14 dnů po každém návratu na stanoviště uvedené v Ústřední evidenci zvířat, na kterém budou včelstva zazimována. Použijí se registrované veterinární léčivé přípravky v souladu s příbalovou informací. 

ExM340 VARROÁZA - O (podzimní preventivní ošetření) Preventivní ošetření všech včelstev na všech stanovištích se provede v době, kdy jsou včelstva bez plodu nebo mají jen malou plochu zavíčkovaného plodu: 

a) přípravkem Varidol 125 mg/ml v souladu s příbalovou informací k jeho použití, nebo 

b) jiným veterinárním léčivým přípravkem pro ošetření včel v souladu s příbalovou informací k jeho použití.

ExM400 NOSEMA - VyLa (PV) - Parazitologické vyšetření Vyšetřuje se vzorek 30 včel z každého včelstva na stanovišti v případě, že se jedná o registrované chovy včelích matek.


Včelařský spolek Kobeřice a okolí z.s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky