Medovina

Medovina

Už se nejedná o přímý včelí produkt . Jedná se o roztok vody a medu, který prošel procesem řízeného kvašení pomocí specifických kvasinek. Jde o nejstarší alkoholický nápoj, při němž člověk poznal euforické a opojné účinky alkoholu již před 15 000 lety. Lze však předpoládat, že medovina v pravěku, středověku a starověku neměla vysokou kvalitu chuti. Vše se změnlo až 19. století pomocí moderní kvasné technologie umožňující výrábět medovinu ve výšší kvalitě. Ve světě je známo více jak 35 druhů medoviny a dále popíšeme ty nejznámější druhy medoviny. Obsach alkoholu se pohybuje v rozmezích 11 - 16 %. Lze ji táké dochucovat pomocí koření a bylin, možnosti jsou zde neomezené. Medovina se vyrábí dvěma prosesy a to buď za studena nebo za tepla. Nejznámější  je tradiční medovina bez příměsí a ochucovadel. Zde můžeme ohodnotit kvalitu samotné medoviny, proto že nedostatky na medu se nedají zakrýt. Dále máme medoviny ochucené kořením nebo bylinkami  (metheglin nebo hipporas) jsou to nejvíce vyráběné medoviny. Charakter takové to medoviny záleží na přidaných ingrediencí. Nejčastěji se používá macerát máty, hřebíček, muškátový ořech, čili, zázvor, badián, skořice, pomerančová kůra, korianda a vanilka.
Cyser - jablkové medoviny se vyrábí za pomoci přidaných jablek nebo jablečných štáv.
Pyment - hroznová medovina se vyrábi za pomoci přidaných hroznů nebo hroznových štáv.

Melomel - ovocná medovina   se výrábí pomocí přidání ovoce,  vyjímkou jsou jablka a hrozny. Ovoce přidáváme v podobě štáv nebo nakrájených kousku na dílky. Nejvíce se použivá černý rybíz, moruše, borůvky, třešně, višně, šípek apod. Dalším druhem je medovina se sladem, chmelem nebo pivem takzvaný braggot. Můžeme používat k ochucení také ovocné aroma nebo syrup, nejčastěji se používá chuť mandlová ořechová.

Včelařský spolek Kobeřice a okolí z.s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky