Léčiva pro ošetření včel a jejich aplikace

09.02.2018

V posledních několika letech se na trhu objevily nové léčiva na tlumení varroázy. Zde se dozvíte jak něco o nových léčivech tak i o těch, které dobře znáte a vyrábí se v ČR ve Včelařském ústavě v Dole. Urči tě hodně včelařů uvítá, že došlo rozšíření schválených léčiv i u nás . Pro začátek bychom si měli rozdělit léčiva podle třech základních skupin.

První skupina podle délky působení ve včelstvu:

  1. Dlouhodobým účinkem
  2. Krátkodobým účinkem

Druhá skupina podle složení:  

  1. Tvrdá chemie
  2. Kyseliny 

Třetí skupina podle způsob aplikace:

  1. Fumigací
  2. Aerosolem
  3. Pokapem
  4. Odpařením
  5. Nátěrem

Mnoho včelařů hledá novou cestu tlumení varroázy, které jsou přírodě blízká a jdou jinou cestou než používání tvrdé chemie. Například používají kyselinu mravenčí nebo kyseliny šťavelové. Bojovat s varroázou se dá i zootechnickými opatřením jako je třeba vyřezávání trubčiny v podletí nebo klíckováním matek a následné léčby dle metodiky, o kterých jsme už psali na stránkách. Momentálně je na trhu  12 druhů légálních léčiv a 1 ve klinickém testování s názvem Vaderis 5g/l. Prvně se zmíníme o léčivech, které jsou včelařům dobře známe. Nezapomínejte že jedná o zvlášť nebezpečné látky jak pro včely tak pro člověka a řádně si přečtete příbalovou informaci !!! I malá dávka v dlouhodobém horizontu může být pro člověka nebezpečná !!! Tyto léčiva se používají pouze na včely medonosné (Apis mellifica)!!!Tak, že pusťme se do toho.

Varidol 

Jedná se o krátkodobé léčivo pro léčbu nebo tlumení varroázy u nás a jedná se o tvrdou chemie. Přípravek působí kontaktně.Zná ho snad každý včelař. Jedná se o roztok k ošetření včelstva fumigací nebo aerosolem. Účinná látka je Amitrazum. Pro aplikaci fumigací se používá proužek z buničiny impregrovaný směsi dusičnanů. Pro aerosol je to vyvíječ Vat-1a a nosičem je buď voda nebo aceton (lékařský). Ošetření fumigací nebo aerosolem provádíme v době kdy se ve včelstvu nenachází zavíčkovaný plod a to v době od 1.října až do 15 dubna. Teplota při fumigaci musí být + 10 C a provádí se v době kdy včely nelítají. U aerosolu při použití acetonu až - 5 C. Úl a česna musíme na 30 minut uzavřít. Včelstva po tuto dobu kontrolujeme. Dávkujeme dle velikosti včelstva a podle příbalové informace !!!

Cena bez dotace  48 Kč  s  pásky  102 Kč

M-1 AER

Jedná se o další krátkodobé léčivo a tvrdou chemie pro léčbu varroázy. Jedná se o roztok k ošetření včelstva aerosolem nebo nátěrem plodu. Přípravek působí kontaktně. Účinná látka je pyrethroid - tau-fluvalinate. Ošetření aerosolem nebo nátěrem provádíme v době kdy se ve včelstvu nachází malé nebo žádné množství zavíčkovaného plod a to v době od 1.října až do 15 dubna. Teplota při ošetření aerosolem je v rozmezí -5 až+ 10 C a nejlépe při výpadku plodu. Délka aerosolování se řídí podle použíti nosiče (voda a  aceton) a podle síly včelstva ( počtu nástavků). Další možností toho léčiva je provádění nátěru plodu na jaře. Do 50 ml vody nakapeme 5 kapek M 1 AER a mícháme dokud roztok nezbělá. Nanášíme jemným plochým štětcem na povrch víček zavíčkovaného plodu a pomalými tahy, tak aby emulze dobře prolnula. Maximální ploha ,kterou takto můžeme ošetřit je 10 dm2. Toto léčivo hubí i včelo morku. Dávkujeme dle velikosti včelstva a podle příbalové informace !!!

Cena bez dotace 60 Kč  

MP10 Fum

Další  krátkodobé léčivo a tvrdou chemie pro léčbu varroázy. Jedná se o roztok k ošetření včelstva fumugací. Postup je stejný jako u Varidolu.Pro aplikaci fumigací se používá proužek z buničiny impregrovaný směsi dusičnanů. Ošetření fumigací se provádí v době kdy se ve včelstvu nenachází zavíčkovaný plod a to v době od 1.října až do 15 dubna. Teplota při fumigaci musí být + 10 C a provádí se v době kdy včely nelítají. Úl a česna musíme na 30 minut uzavřít. Včelstva po tuto dobu kontrolujeme. Účinná látka je tau-fluvalinate Dávkujeme dle velikosti včelstva a podle příbalové informace !!!

Cena bez dotace 110 Kč 

Gabon PF

Jedná se o kontaktní antiparazitikum určené k léčení včel proti varroáze, zejména v podletí, kde se nachází zavíčkovaný plod. Účinná látka je tau-fluvalinátu, která je zabudována do polymerní směsi z termoplastického kaučuku. Na povrchu pásku je mikroskopická vrstva gabonového dřeva a na tento povrch proniká účinná látka. Proužky se umísťují mezi rozšířené plodové plásty po dobu 24 - 30 dnů. Účinná látka se roznáší na včely kontaktem, které dále látku šíří po úle. Dávkovaní na plodový nástavek je 2 ks gabonových pásku a na další nástavek 1 ks. Posledních několika letech se objevila rezistence roztočů na gabony a její účinnou látku. Pro to se gabon PF 90 moc mezi včelaři nepoužívá.

Cena bez dotace 1 bal-50ks         675 Kč

Gabon Flum 4

Jedná se o nové léčivo určené k hubení roztočů Varroa destructor přítomných na včelách, a to i v době, kdy je ve včelstvu zavíčkovaný plod. Používá se převážně v podletí a na podzim k ochraně zimujících generací včel. Účinná látka je flumethrin a v jednom pásku je 4 mg této látky. Délka léčby je 24-30 dnů a v případě stálého spadu roztočů lze prodloužit ještě o 12 dní. Použití proužku je stejné jak u Gabonu.

Cena bez dotace 1 bal-50ks        625 Kč

Formidol 41 g

Používá se k léčení Varroáza, nosemóza a ascosphaeróza včel. Ošetření včelstev napadených nebo podezřelých z napadení externím roztočem Varroa destructor nebo houbami Nosema sp. a Ascosphaera apis. Proužek je tvořen odparnou deskou z bělené buničiny vložené do zatavené HDPE folie s pěti odpařovacími otvory. Buničina je napuštěna kyselinou mravenčí (Acidum formicum). V první fázi se proužek vyjme z HDPE sáčku a vloží se do včelstva na horní loučky s otvory směrujícími dolů.  V druhé fázi po 48 hodinách sundáme i poslední obal a vkládáme proužek zpět do včelstva. Jedná se o krátkodobé léčení 3-5 dnů a to vše záleží na teplotě a vlhkosti vzduchu. Tento postu můžeme zopakovat za 1 - 2 týdny. Používá se při  teplotě nad 20 C a při malém výkyvu teplot den a noc. Vysoká vzdušná vlhkost okolního prostředí snižuje odpar. Nepoužívá se v době, kdy je ve včelstvu shromážděn med nebo při krmení a nepoužívat současně s jinými akaricidy vůči varroáze.!!!

Cena bez dotace 1 ks - 30 Kč

Formidol 81 g

Použití je zaměřeno zejména na ochranu plodu, z kterého se líhne generace zimujících včel a léčba varroázy. Proužek je tvořen nosičem z bělené zušlechtěné buničiny vloženým do LDPE folie se čtyřmi odpařovacími otvory a se závěsným okem. Jedná se o léčivo s dlouhodobým účinkem až 14 dní. Zavěšuje se do volného prostoru místo rámku. Účinná látka je kyselina mravenčí a je možno použít pouze v období mimo snůšku a mimo dobu, kdy je ve včelstvu konzumní med. Nepoužívat současně s jinými akaricidy vůči varroáze.

Cena bez dotace  1 ks  60 Kč

Thymovar

Proužky obsahující thymol. Je určen k letnímu léčení včelstev proti varroáze včel. Proužky se vkládají na horní lišty rámků. Zde se z nich postupně odpařuje účinná látka, která zasahuje roztoče na včelách. Vkládáme 1-2 proužky desky na včelstvo maximálně  2 x za rok. Výhoda tohoto léčiva je, že ničí i rezistentní roztoče. Nevýhoda intenzivní až nepříjemná vůně.

Cena bez dotace 2x5ks  519 Kč

Oxuvar

Jedná se o nové léčivo proti varroáze, kde účinnou látkou je roztok dihydrátu kyseliny šťavelové. Nesmí se používat na včelstvech kde se nachází plod, proto že neúčinkuje na roztoče pod víčky. Jedná se o čirý bezbarvý koncentrát pro roztok. Ošetření se provádí v zimních měsících kdy se včelstvu nenachází zavíčkovaný plod. U tohoto léčiva máme dvě možnosti aplikace a to po kapkách nebo aerosolem. Průběhu ošetření může být včelstvo trochu rozrušené. Následkem ošetření po kapkách může na jaře dojít k mírnému oslabení včelstva. Aplikace po kapkách nebo ve spreji může zvýšit úmrtnost včel.Vyvarujte se vyrušování včelstev ve dnech po aplikaci. Opakovaná ošetření u včel ze stejné generace mohou mít za následek poškození včel a může také dojít k oslabení kolonie. Po letním ošetření rojů, uměle vytvořených rojů nebo člověk vytvořených bez plodových včelstev musí následovat podzimní nebo zimní ošetření proti varroáze.

 Cena bez dotace  1000 g - 999 Kč        275 g - 329 Kč                                                                                      


Varromed

Nové léčivo proti roztoči varroa. Jedná se o hnědý roztok kyseliny mravenčí a kyseliny šťavelové. Pro léčbu varroázy u včelstev s plodem i bez plodu. Nepoužívá se v období snůšky. Dávkování je podle síly včelstva. Provádí se rovnoměrným pokapem do uliček na včely. Frekvence ošetření je podle ročního období a interval mezi léčbou je po 6 dnech. Jaro 1 - 3 x  . Podzim 3 - 5x . Zima pouze 1 ošetření. Včely by měli mít možnost přístup k pitné vodě. Přípravek se u nás prodává v balení 555 ml.

Cena bez dotace 555 ml - 639 Kč

Apitraz

Jedná se o proužky napuštěné účinnou látkou Amitrazum. Do včelstva se vkládají dva proužky na úl, pověsíme je mezi dva rámy s plástvemi. Proužky umístěte mezi rámy, kde včely vykazují největší pohyb. Zavěste je tak, aby včelám umožňovaly volný průchod na obě strany a zachoval se tak pro ně prostor. Proužky je nutno odstranit po 6 týdnech. Proužky by se neměly stříhat a nepoužívat během snůšky. Nevytáčejte med v průběhu 6 týdnů, kdy probíhá ošetření. Proužky nepoužívejte opakovaně !!!

Cena bez dotace 1 bal - 10 ks              759 Kč

Apiguard

Miska s gelem obsahující účinnou látku thymol. Je určen k letnímu léčení včelstev proti varroáze včel. Miska se po otevření se vkládá do úlu. Zde se z ní postupně odpařuje účinná látka, která zasahuje roztoče na včelách. Vkládáme 2 desky na včelstvo, postupně po sobě. Výhodou tohoto léčiva je, že ničí i rezistentní roztoče. Hlavní nespornou nevýhodou je intenzivní až nepříjemná vůně.

Cena bez dotace 1 bal - 10 ks                    699 Kč

PolyVar Yellow  


Další novinka pro léčení varroázy u včel. Účinnou látkou je Flumethrin . Jsou v podobě děrovaných proužků a vkládají se před česno a to tak, aby včely byli nuceny procházet přes otvory v proužku. Aplikujeme po skončení snůšky, kdy je zajištěna vysoká letová aktivita. Aplikace se provádí po dobu nejméně 9 týdnů. Pokud i po této době neustále padají roztoči pokračujeme  v aplikaci, ne však déle něž 4 měsíce. Nedoporučuje se používat po sebou jdoucích letech a jelikož flumethrin a tau-fluvalinát patří do stejné skupiny, nejsou pro vzájemné střídání vhodné. 

cena bez dotace 1 bal - 10 ks          754 Kč

Včelařský spolek Kobeřice a okolí z.s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky